ՔՊ-ական Հովհաննիսյան Արթուրը Գյումրիի ընտրություններին տվել է աշխարհաքաղաքական նշանակություն, սակայն իրականությունը ներկայացրել է գլխիվայր շրջված. այդ իշխանություններն են փորձում Սարիկին ամեն գնով դարձնել քաղաքապետ, որպեսզի կյանքի կոչեն իրենց դրսի տերերի պատվերը, որ շատ ավելի գլոբալ բնույթ է կրում, քան կարող են շատերը պատկերացնել: Եթե Գյումրիում Սարիկը հաղթւոմ է, ապա հաջորդ քայլը լինելու է այնտեղից ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերումը, ինչն Արևմուտքի ուղիղ պատվերն է ու Թուրքիայի երազանքը: Այսինքն՝ Արցախն ու արցախյան պայքարը վարկաբեկող Սարիկը դառնալու է թուրքերի համար այն բանալին, որով բացվելու են Հայաստանի դռներն արևմտյան կողմից: Ահա այդ է պատճառը, որ Նիկոլն ինքն իրեն պատռում է ԱԺ ամբիոնից՝ հասկանալով, որ եթե Գյումրիում տապալվի ՔՊ-ն, ծրագիրը կարող է խաթարվել, իսկ եթե խաթարվի, դրսի տերերն իր աչքերը կհանեն:
Գյումրեցիներն ունեն բացառիկ հնարավորություն՝ վիժեցնելու թուրքական ծրագիրը, որի տակ են մտել Նիկոլն ու իր բառիգները: