Նշենք, որ բավական խնդրահարույց են ստացվել ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով փետրվարին հաստատված հանրակթրական ուսումնական հաստատաությունների 5-րդ դասարանի «Իմ հայրնեիքը», 6-րդ դասարանի, «Իմ հայրենինքն ու աշխարհը», 7-12 դասարանների «Հայաստանի պատմություն» առարկաների դասագրքերի ծրագրերը: Օրինակ՝ 11-րդ դասարանի դասագրքում ամբողջությամբ նսեմացված է արցախյան ազատագրական պայքարն ու դրա կարևորությունը, նշանակությունը, ինքնին Արցախը.աշակերտներն է՛լ չեն սովորելու Արցախի պատմություն կամ ազատագրական պայքարի մասին:
Անդրեասյան Ժաննայի «կռուտիտները» ակնհայտորեն չեն համոզում, ավելին՝ մատնում են այն պետական քաղաքականութան իրական էությունը,որ Նիկոլն է վարում բոլոր բնագավառներում,բայց առաջին հերթին՝ կրթության: Ո՞րն է այդ քաղաքակնության էությունը: Խնդիև մեկն է՝ Հայաստանից կերտել «Արևմտյան Ադրբեջան», իսկ քանի որ ՔՊ-ի ծրագիրը դա է, չի կարող բնիկ ադրբեջանական հող հռչակված Արցախն ու դրա հերոսական պատմոթյունը մանրակրկիտ ուսումնասիրության առարկա դառնալ մատաղ սերնդի կողմից: Իլհամը կիմանա ու Ժաննայի մարդու սալերը կխորովի հանկարծ:
Զարմանալ պետք չէ. Ժաննան այն անձն է, որը դեռ հեղափոխությունից շատ առաջ էր Նժդեհին որպես ֆաշիստ հայտարարում ու հայ ժողովրդի ամբողջ արժեհամակարգը կասկածի տակ դնում. զտարյուն սորոսական է: