Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Կառավարության ներսում քննարկվում է մի օրինագիծ, ըստ որի՝ առաջարկվում է, որպեսզի այն 90 օրվա ընթացքում, որի ժամանակ Թրամփի վարչակազմն արգելել է ֆինասնավորել USAID-ին և այլ կազմակերպությունների՝ չմիջամտելու այլ երկրների ներքին գործերին, դրանց ֆինանսավորումն իրականացվի ՀՀ պետական բյուջեի հաշվին, որպեսզի Հայաստանում գործող այդ կազմակեպությունները չդադարեցնեն իրենց գործունեությունը:
Կստացվի, որ պետական փողերով սնվելու են գրանտակերները՝ հաղթահարելու այն ճգնաժամը, որն առաջացել է Թրամփի նոր քաղաքականության հետևանքով: Ակնհայտ է, թե ինչու է դա իշխանություներին պետք. ՔՊ-ի մի հսկայական հատված դուրս է եկել հենց նմանատիպ ՀԿ-ներից, հենց այդ ՀԿ-ներն են, որ սպասրկում են Նիկոլի իշխանությանը ցայսօր, դրանց վրա են հենվում ՔՊ-ականները: Եթե կարելի է տասնյակ միլիոնավոր դլորաների հասնող պարգևավճարներ բաժանել Ավինյան Տիկոյի ենթականերին, ապա ինչո՞ւ չի կարելի նույն այդ փողերով Նիկոլի քաղաքական շահերը սպասարկել, մեկ է, հո փող տվողը Հակոբյա Աննան չէ՞:
Սա ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում ՔՊ-ական իշխանության ինչ լինելը, որից պետք է հետևություն անի ոչ միայն հայ հանրությունը, այլև թերևս Թրամփի վարչակազմը: