«Քաղաքական ուժերը պետք է մեզ համար բաց տեսքով հայտարարություն անեն՝ արդյոք խորհրդարան անցնելու պարագայում կոալիցիա կազմելո՞ւ են Փաշինյանի հետ, թե՞ ոչ, նախ և առաջ պետք ասեն, որ չեն կազմում, իսկ մենք իրենց բաց տեքստով ցույց տանք, որ հականիկոլ ենք»,- ասուլիսում ասաց հասարակական-քաղաքական գործիչ Լիլիթ Թումանյանը:
Ըստ նրա, ընդդիմադիր դաշտի բոլոր հայտ ներկայացրած կուսակցությունները հայտարարել են և դեռ ասելու են՝ միմյանց դեմ չեն պայքարում, իրարից ձայն խլելու խնդիր չունեն, իրենց պայքարը Նիկոլի դեմ է:
«Ընտրազանգվածը՝ ժողովուրդը, հասարակությունը, նույնպես պետք է դիրքավորվի իր խրամատում, որպեսզի չլինեն տարընթերցումները, շահարկումներ: Մենք բոլորս մի կաթսայի մեջ ենք և խրամատի այս կողմում ենք, մեր թշնամին այն մարդն է, ով մինչև օրս հանձնում է Հայաստանի սուվերեն տարածքները:
Սա է «Անտինիկոլ շարժման» հիմնական շարժառիթը, որպեսզի այն մարդիկ, որոնք ժամանակին չեն գիտակցել, չեն միացել, հիմա ուզում են միանալ, ունեն այդ հնարավորությունը»,- ասաց Լ. Թումանյանը:
Նրա կարծիքով, որքան հստակ ցույց տան ընտրազանգվածի պատկերը, այնքան հեշտ կլինի քաղաքական ուժերին քարոզչություն վարելուց արդեն հասկանալ ուժերի հարաբերակցությունը: