Նիկոլը ԱԺ ամբիոնից Իլհամին վստահեցրել է, որ ինքը մտադիր է հավերժորեն փակել արցախյան հարցը. հարց է բարձրացրել՝ Հայաստանի ժողովուրդը ուզո՞ւմ է շարունակել ղարաբաղյան շարժումը, թե՞ չէ՝ ինքն իրեն պատասխանելով. «Առանց սեթևեթանքի ուզում եմ հստակ և աներկբա ասել, որ ես կարծում եմ, որ մենք ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակենք»: Նիկոլն իր այս մոտեցումը միաժամանակ հիմնավորել է՝ պնդելով, թե իբր այն խանգարել է Հայաստանի պետականության կայացմանը:
Նիկոլը, իհարկե, գիտեր, որ իր այս խոսքերի համար ողջ հայ ժողովուրդը հայհոյելու էր իրեն և տեղին էր հայհոյելու, քանի որ դասագրքային ճշմարտությունն այն է, որ 3-րդ հանրապետութունը ստեղվել ու կայացել է այդ շարժման շնորհիվ, իսկ երկիրը խայտառակ իրավիճակում հայտնվել է այն պատճառով, որ Նիկոլը ջանում է ամեն գնով փակել արցախյան հարցը: Ասել կուզի՝առանց արցախյան շարժման շարունակականության երաշխավորման անհնար է լինելու պետականության շարունակականության ապահովումը:
Հենց դրա համար էլ Նիկոլն Իլհամին վստահեցնում է, որ իր ճիտին պարտքն արցախյան շաժումը թաղելն է, քանի որ թուրքերն էլ շատ լավ գիտեն, որ եթե փակվում է արցախյան էջը, ինքնաբեաբար փակվում է նաև հայոց պատմության վերջին էջը: Նիկոլը հենց դա է խոստացել Իլհամին ու հիմա խոստումը կատարում է: