Հոմս նահանգի Պալմիրայի մերձակայքում գտնվող T4 օդանավակայանը և Դամասկոսի մերձակայքում գտնվող ռազմաբազան ենթարկվել են իսրայելական օդային ևս մեկ հարվածի. այն 15-րդն է մարտի սկզբից ի վեր:
Երկու դիրքերն էլ թիրախավորվել էին իսրայելական օդուժի կողմից 2024 թվականի դեկտեմբերին Ասադի տապալումից անմիջապես հետո: բանակի մնացորդների դեմ պայքարը և այդ ամենը: Բայց հիմա?
Սիրիային նոր հարվածները ոչ այլ ինչ են, քան մնացած ռազմական ենթակառուցվածքի տարրական «ռմբակոծում», որպեսզի այն չհայտնվի թուրքերի ձեռքը, գրում է թուրքական մամուլւ:
Համաձայն այդ վարկածի, T4-ի մոտ կկառուցվի թուրքական բազա, որի չափերը շատ փոքր չեն Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հայտնի Ռամշտեյն բազայից։
Զուգահեռաբար, ՑԱԽԱԼ-ը դանդաղ, բայց մեթոդաբար ընդլայնում է իր ներկայությունը Կունեյտրա և Դարաա նահանգներում՝ փորձելով ստուգել հնարավոր առաջխաղացման սահմանները։
Ըստ նույն թուրքական ԶԼՄ-ների, արդեն տեղեկություններ են ստացվել այս շրջաններում իսրայելական զորքերի միջև զինված բախումների մասին, թեև պարզ չէ, թե ում հետ՝ տեղի բնակիչների, թե նոր կառավարության ներկայացուցիչների հետ։
Ամբողջական հոդվածը կարող եք կարդալ այս հասցեով՝ : https://hraparak.am/post/01e35db7337954e84bea0c7fc7f92743
© 2008 - 2021 «Հրապարակ օրաթերթ»