Հարց հինգերորդ։ Տեսնում ենք, թե ինչպես է ԱՄՆ նոր նախագահը կոշտ արտահայտվում Ուկրաինայի նախագահի հասցեին եւ նրան փաստացի համարում է ոչ լեգիտիմ։ Նիկոլին հերթը կհասնի՞։
Պատասխան։ Նախ, Ուկրաինայի շուրջ զարգացումները շատ ավելի խորն են եւ գլոբալ նշանակության, քան մերը։ Երկրորդը, ուկրաինական պատերազմը հանգեցրել էր գերտերությունների միջեւ ոչ թե լարվածության, ինչպես Հայաստանում է, այլ թշնամության՝ այստեղից բխող հետեւանքներով։
Երրորդը, Նիկոլը Զելենսկիից շատ ավելի շուտ եւ շատ ավելի հիմնավոր կերպով է դարձել ոչ լեգիտիմ՝ դրժել է իր նախընտրական խոստումները, խախտել է սեփակսն կառավարության ծրագիրը, ունի հանրային շատ ցածր վստահություն, իսկ նույն ԵՄ սոց. հարցումներով բնակչության 66 %-ը դժգոհ է Հայաստանում ժողովրդավարության մակարդակից։
Երբեք կողմ չեմ եղել դրսից կառավարվող իշխանութան ձեւավորմանը։ Հավաքական «դուրսը» պիտի ոչ թե խառնվի մեր գործերին «իր մարդուն նշանակելու համար», այլ պարզապես չխանգարի հայ ժողովրդին վերջապես լուծում տալ իր գոյաբանական ճգնաժամին։