Մեկնաբանելով Խանդանյան Սաքոյի այցը՝ Կիև, որի ժամանակ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ աշխատող ՔՊ-ականը հանդիպում է ունեցել Ուկրաինայի խորհրդարանի նախագահի հետ՝ ՀՀ ԱԺ անունից նրան զորակցություն հայտնելով՝ՔՊ-ական Ալեքսանյան Վահագը վտանգավոր չի համարել այդ ժեստը՝ հայտարարելով, թե հայ և ուկրաինացի ժողովուդրերը բարեկամական հարաբերությունների մեջ են գտնվում միմյանց հետ, իսկ ինչ վերաբերում է ՌԴ-ի հնրավոր արձագանքին, ապա Հայաստանը վախենալու ոչինչ չունի, քանի որ Կիևին չի օգնել, միլիադների զենք չի վաճառել. ՀՀ-ն ընդմենը ջատագովն է աշխարհում խաղաղ կարգի վերականգնման:
ՀՀ-ն ավելի լավ կանի՝ իր դարդը լացի ու իր անվտանգութան մասին մտածի. իբր աշխարհում մի կշիռ ունի, որ մի հատ էլ այս կամ այն բանի դեմ կամ կողմ հանդես գա, ձայնը լսվի… Հիշեցնենք, որ Խանդանյան Սաքոն զորակցություն է հայտնել մի երկրի, որը 44-օրյայի ժամանակ ընդգծված պրոադրբեջանական կեցվածք էր ընդունել՝ չխորշեելով Բաքվին զենքեր մատակարարել: Բայց «Խոզի» համար դա բացարձակապես էական հանգամանք չէ, քանզի ՔՊ-ի տերերը ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները անվերջ սրելու հրահանգ են Նիկոլին տվել, իսկ Սաքոյի ժեստը հենց դրան է ուղղված, որը Մոսկվայում կարող է ոչ միայն սվիններով, այլև շատ ավելի մահաբեր զինատեսակներով ընդունվել:
Նիկոլը սրում է Մոսկվայի հետ հարաբերությունները, որպեսզի երբ թուրքերը մտնեն Երևան, ՌԴ-ի արձագանքը շատ սառը լինի, ու ազիկները հնարավորինս հեշտորեն հասնեն իրենց նպատակներին՝ ճեղքելով ամբողջ Հայաստանը: