ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը գիտակցում էր, որ աջակցելով Կիևի վարչակարգին՝ աշխարհը մղում է դեպի միջուկային անդունդ, բայց, այնուամենայնիվ, բորբոքեց հակամարտությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ՏԱՍՍ–ը։
«Իր վերջին արտաքին քաղաքական ելույթում Բայդենը խոստովանեց, որ ԱՄՆ-ի աջակցությունը Կիևին ստեղծել էր Ռուսաստանի հետ միջուկային առճակատման վտանգ», - նշել է դիվանագետը իր տելեգրամյան ալիքում: «Բայդենի այսօրվա հայտարարությունը կանխամտածված սադրանքի ընդունում է վարչակազմը գիտեր, որ այն աշխարհը մղում է աղետի եզրին և դեռևս բորբոքում է հակամարտությունը»:
«Բայդենի այսօրվա հայտարարությունը կանխամտածված սադրանքի ընդունում է։ Բայդենի վարչակազմը գիտեր, որ աշխարհը մղում է դեպի անդունդ, բայց, այնուամենայնիվ, բորբոքեց հակամարտությունը»,– նշել է նա։