Թրամփի նոր նախագահությունը հինգշաբթի օրը եկավ այնտեղ, որտեղ նրան վիճակված էր լինել՝ դատարաններում: Այս մասին հայտնում է CNN-ի վերլուծաբան Սթիվեն Քոլինսոնը։
Հինգշաբթի Սպիտակ տունը մի քանի անհաջողություններ էր կրել՝ իր հսկայական և կասկածելի գործադիր լիազորություններով ԱՄՆ կառավարությունը ոչնչացնելու իր ձգտումներում:
Մասաչուսեթս նահանգի դաշնային դատավորը հետաձգել է դաշնային կառավարության աշխատակիցների՝ աշխատանքից ազատվելու հետաձգված առաջարկն ընդունելու վերջնաժամկետը առնվազն մինչև երկուշաբթի: Եվ երկու արդարադատներ այժմ, գոնե ժամանակավորապես, արգելափակել են Թրամփի առաջարկը՝ դադարեցնել ի ծնե քաղաքացիությունը, որը կարևոր գործիք է նոր վարչակազմի նոր կոշտ քաղաքականության մեջ անօրինական ներգաղթյալների դեմ:
Հինգշաբթի ուշ երեկոյան ԱՄՆ USAID-ի աշխատակիցներին ներկայացնող երկու աշխատանքային խմբեր դատի են տվել նախագահ Դոնալդ Թրամփին գործակալությունը փակելու փորձի համար, որն օգնել է փրկել միլիոնավոր կյանքեր և դարձել ԱՄՆ փափուկ ուժի կարևոր գործիք:
«Դատարանները, եթե նրանք ճիշտ մեկնաբանեն Սահմանադրությունը, կկանգնեցնեն Մասկին, նրանք կկանգնեցնեն Թրամփին», - հինգշաբթի օրը CNN-ի հաղորդավար Էրին Բերնեթին։
«Առաջին հոդվածը Կոնգրեսն է, երկրորդ հոդվածը նախագահն է, երրորդ հոդվածը՝ դատական իշխանությունը։ Չկա 3.5 հոդված, որտեղ Իլոն Մասկը կարող է անել այն, ինչ ցանկանում է»,- ասել է Մարքին։ «Այս երկրում փորձում են սահմանադրական օրենքը վերաշարադրել».